Każdy z nas, decydując się na zmianę mebli kuchennych, szuka najnowszych, najmodniejszych wzorów dla swojego domu czy mieszkania. Wszak mówi się, że kuchnia jest właśnie sercem naszego lokum. Jakie więc obecnie dominują trendy w meblach kuchennych?
Jak wskazują projektanci, obecnie, a także w najbliższym czasie decydujące znaczenie będą miały materiały, z jakich wykonane będą nasze meble kuchenne. Nie chodzi tylko o wybór solidnych i trwałych materiałów. Ważna jest również ich funkcja estetyczna.
Najnowsze trendy to przede wszystkim umiejętność łączenia ze sobą w kuchni takich materiałów, jak stal, drewno, szkło, kamień i lakier. Mimo iż stal i kamień, to zimnie i surowe materiały, jednak  świetnie zestawiają się z innymi elementami, które tworzą całokształt naszej kuchni.
– W najbliższym okresie dominować będzie w meblach kuchennych według najnowszych trendów światowych, surowy design. Odchodzą kolory tradycyjne typu biel. Królują różne odcienie szarości. Elegancka czerń, głęboka szarość i ciemny brąz pojawiają się coraz częściej w projektach kuchni drewnianych ­ – mówi Agnieszka Adamek, z firmy Stolzen, lidera w produkcji frontów kuchennych.
Podobne trendy panują w wystroju wnętrza samej kuchni. W kolorach ścian i podłóg również zaczynają dominować wszelkie odcienie szarości. Zwłaszcza, że obecnie bardzo popularne są ciemne odcienie drewna w pomieszczeniach kuchennych.
Minimalizm w kuchni pomału odchodzi do przeszłości. Styliści mebli kuchennych powracają do klasyki projektów w stylu angielskim, nowej odsłony stylu glamour, duńskiej filozofii hygge. Śmiało wchodzi też moda na ochronę środowiska w stylu Eko oraz wszelkie dodatki typu Etno.
Czerń to ponadczasowa elegancja. Można tu świetnie zastosować zarówno czarne meble kuchenne z frontami na wysoki połysk, jak i matowo wykończone.
Najmodniejsze w tym roku są wszelkie odcienie szarości, czyli: grafit, antracyt oraz mokry beton. Do tej pory te odcienie były stosowane głównie w nowoczesnych stylach mebli kuchennych. Teraz jednak projektanci chętnie sięgają po te barwy w klasycznych meblach kuchennych czy nawet ozdobnych frontach. Idealnie taki zestaw kolorów uzupełniają wszelkie dodatki – eleganckie gałki, uchwyty z mosiądzu czy miedzi.
– Jeśli mówimy o ciemnych kolorach frontów kuchennych warto wrócić również uwagę na wszelkie odcienie czekolady oraz mocnej kawy – mówi Agnieszka Adamek. – Możemy je dowolnie zestawiać z bielą, odcieniami szarości czy barwami kremowymi. W tym roku trendy wskazują na barwy silne i chłodne odcienie brązu.
Kolory te możemy stosować zarówno na frontach drewnianych jak i lakierowanych MDF.
Modna kuchnia to modne meble kuchenne. Warto przy wyborze wystroju kuchni zwrócić właśnie teraz uwagę na wszelkie odcienie szarości, brązu czy czerń. Zwłaszcza, że doskonale komponują się z przełamującymi je barwami, takimi jak biel.
– W firmie Stolzen cały czas śledzimy najnowsze trendy panujące w stylistyce mebli kuchennych, aby dostarczać naszym klientom najbardziej modne rozwiązania proponowane przez światowych stylistów – zapewnia Agnieszka Adamek.